Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Delna iesaistās prokuroru ētikas kodeksa izstrādē

Delna iesaistās prokuroru ētikas kodeksa izstrādē

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) 2021. gada pavasarī uzsāka sadarbību ar Latvijas Republikas Prokuratūru ētikas kodeksa aktualizēšanā un tā “iedzīvināšanas” veicināšanā. Lai sekmīgāk īstenotu Delnas iesaisti darbā pie Ētikas kodeksa, laikā no 8. jūlija līdz 15.oktobrim Delna īstenoja AIF rīcības projektu “Delna – daļa no dzīvotspējīga Prokuratūras Ētikas kodeksa izstrādes”, kura mērķis bija nodrošināt pilsoniskās sabiedrības organizācijas iesaisti dzīvotspējīga Prokuratūras Ētikas kodeksa izstrādē.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) 2021. gada pētījumā par Prokuratūras darbību Latvijā identificēja nepieciešamību pārskatīt un aktualizēt prokuroru ētikas kodeksu, kā arī nodrošināt, ka tas netiek uztverts tikai kā formāls dokuments bez nekādas ietekmes uz prokuroru rīcību. OECD secinājumiem savā revīzijas ziņojumā par prokuroru darbību pievienojās arī Valsts kontrole, īpaši uzsverot nepieciešamību “iedzīvināt” ētikas kodeksu. Šobrīd spēkā esošais Latvijas prokuroru Ētikas kodekss ir izstrādāts un apstiprināts 1998. gadā, tas ir, pirms 23 gadiem, un šo gadu laikā dokuments nav pārskatīts vai aktualizēts.

Projekta ietvaros Delna piesaistīja ārvalstu ekspertus (Vācijas, Nīderlandes, Amerikas Savienoto Valstu un Igaunijas) esošā Ētikas kodeksa caurskatīšanai un rekomendācijām – tā aktualizēšanai un uzlabošanai. Delna tikās un organizēja tikšanās ar Prokuratūru un ārvalstu ekspertiem, lai dalītos ar ieteikumiem, pieredzi un labās prakses piemēriem par ētikas kodeksa piemērošanas un integritātes (godprātības) jautājumiem.

Delnai bija svarīgi nodrošināt, lai prokuroru ētikas kodekss tiek pārstrādāts, ņemot vērā aktuālo starptautisko praksi – starptautisko ekspertu ieteikumus un rekomendācijas. Visām procesā iesaistītajām pusēm tika dota iespēja pilnvērtīgi izpētīt Ētikas kodeksa jautājumu un kopīgiem spēkiem izveidot dokumentu, kas ne tikai atbilst starptautiskai praksei ētikas jautājumu regulēšanā, bet arī tiks iedzīvināts prokuroru ikdienas darbā.

Līdzšinējās sadarbības laikā Delna novēroja strauju izaugsmi gan Prokuratūras Ētikas kodeksa kvalitātē, gan Prokuratūras skatījumā uz Ētikas kodeksu. Ja gada sākumā OECD secināja, ka esošais ētikas kodekss Prokuratūrā tiek uztverts kā formalitāte, tad šobrīd varam apgalvot, ka aktualizētais dokuments ir konkrētāks, praktiskāks, caurspīdīgāks un daudz dzīvāks nekā tā priekštecis.

Delnas un Prokuratūras sadarbība, kā arī šis projekts parāda, ka pilsoniskās sabiedrības organizāciju iesaistīšana ir liels ieguvums gan iestādēm, gan sabiedrībai kopumā un ceram, ka šis ir tikai viens no vairākiem sadarbības projektiem starp Delnu un valsts iestādēm,” norāda Delnas direktore Inese Tauriņa.

Delnas un Prokuratūras sadarbība nebeidzas ar AIF rīcības projekta beigām – šī gada nogalē tiek kopīgi plānota attālināta konference, lai atskatītos uz aktualizētā ētikas kodeksa izstrādes procesu un iepazīstinātu ar to Prokuratūras kolektīvu, savukārt nākamā gada pirmajā pusē organizācija plāno aktīvi iesaistīties prokuroru apmācībās par ētikas un integritātes jautājumiem.

Avots: biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.