Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Latvijas biedrību un nodibinājumu klasifikācijas problēmas un risinājumi

Latvijas biedrību un nodibinājumu klasifikācijas problēmas un risinājumi
Latvijas Pilsoniskā alianse 2020. gada oktobrī uzsāk darbu pie pirmā no trim pētījumiem par pilsoniskās sabiedrības organizāciju datu un situācijas analīzi.
Pētījuma mērķis bija pilsoniskās sabiedrības organizāciju datu un situācijas analīzes veikšana, lai identificētu pilsoniskās sabiedrības organizāciju darbības formas un jomas, finanšu apjomus un plūsmas, un tādējādi pēc iespējas efektīvāk plānotu turpmāko pilsoniskā sektora darbību un attīstību.
Pirmā pētījuma uzdevumi bija:
  • pilsoniskās sabiedrības organizāciju datu raksturojums - pilsoniskās sabiedrības organizāciju datu atlases sistēmas izveide un iegūto pilsoniskās sabiedrības organizāciju datu padziļināta izpēte;
  • biedrību un nodibinājumu klasificēšanas raksturojums - biedrību un nodibinājumu klasificēšanas izpēte un priekšlikumu izstrādāšana;
  • pārskata izstrāde un pētījuma komunikācija - veiktā pētījuma pārskata izstrāde, tajā ietverot galveno problēmjautājumu un risinājumu (priekšlikumu) identifikāciju.

Pētījumā secināts: lai arī dažādas klasificēšanas sistēmas eksistē, tās nedod skaidru priekšstatu par biedrībām un nodibinājumiem, jo nereti organizācijas nespēj identificēt savu darbību piedāvātajā rāmi, kas ir neatbilstošs sektora specifikai. Tāpat pētījumā atklājies, ka dažādos reģistros atrodamā informācija ir fragmentēta un par vienu organizāciju reģistrā uzkrātie dati var atšķirties.
Neskaidra kopēja nevalstiskā sektora aina rada negatīvas segas. Bez visaptverošiem un pilnīgiem datiem nav iespējams analizēt pilsoniskās sabiedrības organizācijas, to darbības jomas, kā arī finanšu un citus rādītājus, tai skaitā attīstības tendences. Nevalstiskā sektora uzskaites neskaidrība liedz mērķēti sasniegt noteiktu jomu organizācijas, kad tas ir nepieciešams, piemēram, lai identificētu potenciālos valsts atbalsta saņēmējus COVID-19 pandēmijas seku mazināšanai. Šī nenoteiktība arī rada paaugstinātu NVO riska novērtējumu organizāciju attiecībās ar finanšu sektoru, uz ko norāda Finanšu izlūkošanas dienests.
Pētījuma rezultāti un pētnieku piedāvātie trīs iespējamie klasificēšanas modeļi problēmas risinājumam var kalpot par pamatu Tieslietu ministrijai Finanšu sektora attīstības Padomes uzdotā uzdevuma izpildei - pārskatīt NVO darbības jomu klasifikatoru un to pilnveidot.  

Ar pētījuma saturu var iepazīties te: https://nvo.lv/uploads/nvo_petijums_2021.pdf 

 

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.