Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

LPIAA produktu testēšana. Kā var ietaupīt, mazgājoties dušā?

30.06.2023 | Ilgtspēja un kapacitāte
Projekts: Patēriņa preču testēšanas kapacitātes izveidošana
LPIAA produktu testēšana. Kā var ietaupīt, mazgājoties dušā?

Lai Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija mērķtiecīgi dažādotu savus finansējuma avotus, LPIAA veica pirmo pilotprojektu produktu testēšanā. Testēšanai tika iegādātas 23 atšķirīgas dušu klausules, kas brīvi pieejamas un iegādājamas Latvijas sadzīves preču veikalsos. Dušas klausulēm tika testēts un pārbaudīts ikdienas ūdens patēriņš. Aicinām iepazīties ar rezultātiem un, iespējams, pārdomāt arī savas dušas klausules ūdens ietaupīšanas iespējas!

Šogad apkures sezona izrādījās ļoti smags pārbaudījums Latvijas iedzīvotājiem - milzīgs enerģijas cenu pieaugums atspoguļojās teju visās dzīves sfērās, sākot ar komunālajiem pakalpojumiem līdz pat ikdienas precēm veikalos. Tas liek nopietni aizdomāties par to, ko paši patērētāji var darīt energoefektivitātes uzlabošanai savās mājsaimniecībās, lai ietaupītu un samazinātu resursu patēriņu.

Viens no resursiem, kurus ikdienā katrs izmanto salīdzinoši daudz, ir ūdens. Parasti ūdens pats pa sevi neveido lielu daļu no mājsaimniecību izdevumiem, tomēr ūdens uzsildīšana gan. Karstais ūdens, būtiskā siltumenerģijas cenu kāpuma dēļ, kļuva ļoti dārgs. Ņemot vērā to, ka viens no resursietilpīgākajiem karstā ūdens patēriņa veidiem ir duša, nolēmām pārbaudīt, kā dušas aprīkojuma izvēle ietekmē ūdens patēriņu ikdienā.

Sakarā ar lielu preču daudzveidību tirgū, šoreiz pievērsāmies tikai rokas dušas klausulēm, lai gūtu izpratni par to, kādas Latvijas tirgū plaši pieejamas preces nodrošina mazāku patērētā ūdens apjomu.

Šajā testā neesam pārbaudījuši citas dušas sistēmas - dušas kabīnes, dušas galvas stacionārām sistēmām u.c. Turklāt, mūsu tests nav visaptverošs -  tajā neesam pārbaudījuši tādas svarīgas preču īpašības kā izmantotie materiāli, remontējamība, ilgizturība u.c.

Par testu

Testa veikšanai iegādājāmies Latvijas veikalos plaši pieejamas dažādu zīmolu dušas klausules: Hansgrohe, Grohe, Rubineta, Cersanit, Magma, Oras, Schutte u.c. Izvēloties preces, lielāku uzmanību veltījām dušas klausulēm, kurām ražotāji veica atzīmes par ūdens ietaupīšanas funkcionalitāti. Kopā notestējām 23 dušas klausules, no tām 16 dušas klausules ar atzīmi par ūdens taupīšanu.

Mūsu testu veidoja:

  1. rokas dušas klausuļu maksimālā ūdens patēriņa noteikšana visiem darbības režīmiem, kuru veica akreditētā laboratorija. Šī testa daļas uzdevums bija salīdzināt ūdens patēriņu minūtē vidusmēra lietotājam, t.i. ja lietotāji izmanto dušu namos ar labi funkcionējošu ūdens apgādes sistēmu un mazgājoties ūdens maisītāju atvērtu pilnībā;
  2. rokas dušas klausuļu lietotāju veiktās ūdens spiediena samazināšanas seku novērtēšana, kā arī funkcionālā un sensorā analīze, kuru veica PIAA piesaistītais eksperts. Šīs testa daļas uzdevums bija noskaidrot citus ar šo preču lietošanu saistītus aspektus, proti:
  • novērtēt katras klausules darbības režīmus, īpaši izdalot priekš mazgāšanās piemērotāko režīmu, ko raksturo daudzas vienmērīgas ūdens strūklas. Informācijas izklāsta ērtībai, šo režīmu apzīmējām ar vārdu “Lietus” (angl. Rain) bez piesaistes režīmu apzīmējumiem uz pašu preču iepakojumiem, kuri būtiski atšķiras dažādiem ražotājiem;
  • minimālās ūdens plūsmas noteikšana režīmiem "Lietus", kā kritēriju nosakot ka ūdens strūklai no klausules jāsniedzas vismaz ~ 20cm attālumā arī, ja strūkla vērsta uz augšu. Šis parametrs var būt īpaši svarīgs lietotājiem ar vāju ūdensapgādes sistēmu: augšējais stāvs, novecojušas un aizsērējušas caurules un filtri;
  • funkcionālā un sensorā analīze: vai redzami izmantotie risinājumi maksimālās plūsmas kontrolei; kā paredzēts pasargāt klausuli no gružu iekļūšanas; kādas iespējas filtra tīrīšanai; kā paredzēta režīmu pārslēgšana un atsevišķu režīmu darbības novērtējums (novērojumi, radīts troksnis).

Ņemot vērā testa rezultātus, atlasījām tās dušas klausules, kuras varam rekomendēt patērētājiem, kuri vēlas ietaupīt.

Rekomendētās ūdeni taupošas dušas klausules

1. Hansgrohe Crometta 1jet Green

Dušas klausules iepakuma attēls.

Kāpēc: Vienkārša dušas klausule ar vienu darbības režīmu, kura uzrādīja labākus rezultātus gan pie maksimālā ūdens patēriņa (5,37 litri minūtē), gan pie minimālās plūsmas (3 litri minūtē). Lai arī nav pati lētākā, tomēr ar cenu, kura svārstās ap 22-25 EUR diapazonu, to noteikti var atļauties teju katrs.
Ieteicama tiem, kuri vēlas vienkāršu energoefektīvu labi sabalansētu risinājumu, kurš ļaus ietaupīt neatkarīgi no dušas lietošanas paradumiem.

2. GROHE TEMPESTA 100 2 sprays (2759710E)

Dušas klausules attēls

Kāpēc: Tikpat taupīga, kā Hansgrohe Crometa 1jet Green, bet piedāvā arī iespēju regulēt pamatrežīmu, samazinot ūdens patēriņu vēl vairāk. Ar šo klausuli iespējams, pakāpeniski samazinot plūsmu, sasniegt patēriņu līdz pat 1,1 litriem minūtē! Tomēr jāatceras, ka tik zemai caurplūdei ir visai ierobežotas pielietojuma iespējams.
Ieteicama tiem, kuri vēlas paši regulēt ūdens plūsmu un neiebilst pret lielāku strūklu intensitāti un nelielu piemaksu (izmaksās ap 30 EUR), salīdzinot ar Hansgrohe Crometa 1jet Green.

3. MAGMA FX11106

Dušas klausules attēls

Kāpēc: Pietiekami taupīga klausule ar vienu darbības režīmu tikai par 10 - 12 EUR.
Ieteicams tiem, kuri vēlas iespējami lētāku energoefektīvu risinājumu.


4. HANSGROHE Raindance Select E 120

Dušas klausules attēls

Kāpēc: Dārga klausule (~ 90 EUR) ar vislabāko (t.sk. klusāko) masāžas režīmu (Whirl) un ērtu režīmu pārslēgšanu ar pogas palīdzību, kurai ir jūtama izpildījuma kvalitāte.
Ieteicams tiem, kuri vēlas dušas klausuli, kura izskatās dārgi, ir funkcionāla, bet joprojām dod saprātīgu ietaupījumu.

 

Ja vēlies zināt:

  • Cik tu vari ietaupīt, izmantojot efektīvu dušas klausuli?
  • Vai ir citi modeļi, kuru veiktspēja ir tuva mūsu izvēlētajiem?
  • Cik energoefektīvas ir ļoti lētas vai ļoti dārgas klausules?
  • Cik masāžas režīmi var būt atšķirīgi?

Lai saņemtu pilnu testa pārskatu par visām 23 testētām klausulēm bez maksas, aicinām aizpildīt ļoti īsu aptauju (~ 3 min.) šeit.


Šis raksts sagatavots un publicēts ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Par raksta saturu atbild biedrība "Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija".

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.