Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija sper pirmos soļus produktu testēšanā

23.02.2024 | Ilgtspēja un kapacitāte
Projekts: Patēriņa preču testēšanas kapacitātes izveidošana
Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija sper pirmos soļus produktu testēšanā

Biedrība "Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija" (LPIAA) ar Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstu īstenoja projektu "Patēriņa preču testēšanas kapacitātes izveidošana". Līdzīgi daudzām citām nevalstiskām organizācijām, arī LPIAA vēlas samazināt atkarību no projektu finansējuma, taču diemžēl šajā ziņā patērētāju organizācijām Latvijā ir īpaši izaicinājumi, jo nepieciešamība saglabāt neatkarību un reputāciju patērētāju un atbildīgo institūciju acīs ievērojami ierobežo iespējas izmantot komersantu finansējumu.

Viens no darbības virzieniem, kuram ir potenciāls nodrošināt no projektiem neatkarīgu finansējumu, ir produktu testēšana. Ņemot vērā to, ka šis darbības virziens prasa nozīmīgus resursu ieguldījumus un ilgstošu mērķtiecīgu darbību, bija svarīgi iestrādāt to arī organizācijas stratēģijā. Šie apsvērumi ļāva formulēt projekta mērķi - LPIAA stratēģijas izstrādāšana un patēriņa preču testēšanas infrastruktūras (t.sk. mājaslapas) un procesu izveidošana.

Rezultātā, projekta ietvaros tika veikta:

 • nepieciešamo zināšanu un prasmju apguve;
 • LPIAA stratēģijas izstrādāšana;
 • jaunās LPIAA mājas lapas pateretajs.lv izstrādāšana;
 • produktu testēšanas uzsākšana, veicot dušas klausuļu testus.

Projekta īstenošana ļāva LPIAA ne tikai izpildīt nepieciešamos priekšnoteikumus produktu testēšanas virziena attīstīšanai nākotnē, bet arī uzlaboja patērētāju pieeju noderīgai informācijai LPIAA mājaslapā. Nozīmīgs ieguvums ir arī stratēģiskas vadības ieviešana organizācijas darbībā. Pateicoties projekta ietvaros sasniegtajam, LPIAA būs iespēja turpmāk koncentrēties uz plašāka produktu testu klāsta piedāvāšanu patērētājiem un beidzot sākt gūt ieņēmumus ārpus projektiem. Tas ļaus LPIAA piedāvāt patērētājiem nepieciešamos pakalpojumus, kuri šobrīd nav pieejami vispār vai ir pieejami ierobežoti.

Piemēram, izmantojot ārpus projektiem gūtos ieņēmumus, LPIAA varētu piedāvāt patērētājiem:

 • kvalitatīvu preču un pakalpojumu salīdzināšanas rīkus;
 • aktuālo tīmekļa vietņu un mobilo lietotņu izstrādāšanu;
 • patērētāju pārstāvību civilprocesos tiesās nepieciešamajā apjomā;
 • ātrāku reaģēšanu uz patērētāju problēmām tirgū (piemēram, Covid-19 izaicinājumi vai TV kanālu skaita samazināšanās);
 • kolektīvas pakalpojumu sniedzēju maiņas kampaņas (collective switching);
 • plašāku LPIAA iesaisti politikas plānošanā u.c.

Projekta īstenošana arī nesusi jaunas atziņas, kuras ietekmēja LPIAA vairākos aspektos, piemēram:

 • Stratēģiskā vadība ir svarīga organizācijas izaugsmes komponente, kuru bieži netiek pietiekami novērtēta nevalstisko organizāciju vidū. Tomēr, organizācijai, kura plāno darboties ilgstoši, kvalitatīvā stratēģijas izstrādāšana un īstenošana ilgtermiņā nesīs būtiskus ieguvumus neatkarīgi no tās darbības mērogiem.
 • Nepieciešamība izdarīt lielus ieguldījumus jaunā darbības virziena uzsākšanai var mazināt NVO motivāciju rīkoties. Savā projektā esam secinājuši, ka sabiedrībai noderīgiem pasākumiem ne vienmēr jābūt dārgiem izmaksu ziņā.
 • Ilgstoši darbojoties savā nozarē, var likties, ka zini par to visu. Tomēr ir svarīgi būt gatavam apgūt pilnīgi jaunas jomas, sākt kaut ko veidot no nulles.

"Projekta sākumposmā viens no piesaistītiem konsultantiem, iedrošinot mūs, norādīja: “Start small”. Savukārt vēlākā projekta posmā cits konsultants, piekrītot šim iedrošinājumam, piebilda: “But dream big!” Tāpēc ceram, ka sauklis “Start small, but dream big!” kalpos mums gan kā iedrošinājums sākt rīkoties, gan kā atgādinājums par nozīmīgiem mērķiem, kurus vēlamies sasniegt kopā ar mūsu kolēģiem arī citās organizācijās!" uzsver projekta vadītājs un LPIAA valdes loceklis Andrejs Vanags.

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.