Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Rīgas aktīvo senioru alianse dodas pieredzes vizītē uz Islandi

Rīgas aktīvo senioru alianse dodas pieredzes vizītē uz Islandi

Lai veicinātu pārrobežu sadarbību un  informācijas apmaiņu par digitālajām iespējām demokrātijas kultūras veicināšanai, biedrības RASA pārstāvji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Islandi.
Islandē biedrības pārstāvji tikās ar Reikjavīkas pašvaldības Labklājības departamentu, Islandes senioru vadošo asociāciju LEB, kas apvieno 55 senioru biedrības visā valstī, kā arī ar GRUND - bezpeļņas biedrību, kas nodrošina senioru aprūpi Reikjavīkā un vislabāk pārzina senioru praktisko dzīvi Islandē.

Demokrātijas kultūru Islandē visvairāk ietekmē nelielais salas iedzīvotāju skaits un savstarpēji tuvās attiecības. Citējot LEB vadītāju, “Islandē visi viens otru pazīst un ir “telefona zvana attālumā”, lai atrisinātu jautājumus” - neviens nav ieinteresēts radīt problēmas, bet drīzāk orientēts uz kopējo sabiedrības labumu, atklātību un vienlīdzību. Varētu teikt, ka islandieši ir liela, uz salas dzīvojoša ģimene.
Pēc Islandes Nacionālā statistikas biroja datiem, 2022.gada 1.janvārī Islandē dzīvoja 376,248 iedzīvotāji, no kuriem 48,721 bija vecāki par 67 gadiem, veidojot 12,9% senioru no visas sabiedrības. Islande ir otra jaunākā sabiedrība Eiropas Ekonomiskajā zonā pēc Turcijas, bet Reikjavīkā dzīvo mazāk par pusi no valsts iedzīvotāju skaita - 122,853 iedzīvotāju.
Lai iesaistītu seniorus demokrātijas un sabiedriskajā dzīvē, Reikjavīkas pašvaldība sadarbībā ar dažādām organizācijām ir nodrošinājusi vairākus saziņas kanālus – populārākais ir telefoniskā saziņa, otrs - senioru 5 dienas centri un 17 informācijas punkti pilsētā, un trešais, vismazāk populārais, ir digitālo platformu un mājaslapu izmantošana. Tāpat ir izdots buklets par senioriem pieejamajiem pakalpojumiem, kas tiek nogādāts uz mājām.
Caur minētajiem punktiem seniori var sazināties ar pašvaldību, pieteikt pakalpojumus, iesniegt priekšlikumus par pilsētas vidi vai pašvaldības pakalpojumiem, uzrakstīt sūdzības, nobalsot vēlēšanās, apmeklēt bibliotēku, atpūsties un satikties ar citiem senioriem, un pat pagatavot virtuvē pusdienas.
Pēc LEB vadītāja domām, apmēram 10 procentiem Islandes senioru ir apgrūtinājums izmantot mobilās ierīces un datorus, tāpēc, lai uzlabotu senioru digitālās prasmes, LEB ir izdevis bukletus, lai palīdzētu senioriem izmantot ANDROID un APPLE operētājsistēmu planšetdatorus un telefonus, pieslēgties internetam, izmantot Facebook, e-pastu un attālinātās saziņas rīkus. Asociācija un pašvaldība nodrošina senioriem digitālās apmācības kursus gan tiešsaistē, gan uz vietas dienas centros un biedrībās. Digitālās apmācības var pieteikt arī uz mājām; katram senioram tiek piešķirts arī klēpjdators. LEB - Islandes senioru vadošā asociācija aizstāv arī senioru intereses tiesā, kad nepieciešama juridiskā palīdzība un nodrošina informācijas apmaiņu un atbalstu visām valsts senioru organizācijām.
Vislielāko lomu demokrātijas kultūras īstenošanā ieņem Senioru padome, kas konsultē Reikjavīkas pilsētas komitejas un padomes par 67 gadus vecu un vecāku pilsoņu jautājumiem un interesēm. Padome veicina visa veida informācijas sniegšanu un sadarbību starp Reikjavīkas pilsētu un senioru interešu organizācijām, formulē politiku un sniedz pilsētas domei priekšlikumus, kas attiecas uz tās darbības jomu, t.sk., apspriež politikas plānošanas dokumentus, kas nosaka tālāko pilsētas un mobilitātes attīstību u.c. senioru jautājumus. Padomes sastāvā ir trīs vadošo politisko spēku pārstāvji, pilsētas departamentu un vadošo senioru biedrību pārstāvji, kuri tiekas reizi mēnesī. Cilvēktiesību un demokrātijas pārvaldes nodarbojas ar Senioru padomes uzdevumu izpildi.
Kopumā vērtējot, Islandē senioriem ir ļoti attīstīti demokrātijas instrumenti ar dažādām iespējām izpausties un aizstāvēt savas intereses, ko nodrošina gan publiskās organizācijas, gan arī iespējams tās īstenot individuāli. Pateicoties attīstītai pensiju sistēmai, seniori Islandē dzīvo turīgi un izbauda savas dzīves laikā nopelnītos augļus.

Bargā klimata dēļ seniori pārsvarā pārvietojas ar privāto automašīnu un sabiedriskais transports vai mikromobilitāte nav populāra senioru vidū. Pašvaldība piedāvā bezmaksas transportu pēc pasūtījuma, kuru var pieteikt gan telefoniski, gan digitāli mājaslapā. 
Biedrības RASA vērtējumā - lai uzlabotu senioru interešu aizstāvību Rīgā, būtu ieteicams izveidot līdzīgu Senioru padomi kā Reikjavīkā, kas palīdzētu uzlabot dzīves kvalitāti un risinātu senioriem aktuālos jautājumus.

Avots: Rīgas aktīvo senioru alianse

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.