Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Dienvidlatgales biedrības dodas pieredzes apmaiņā uz Norvēģiju

26.05.2022 | Demokrātijas kultūra
Projekts: ES Dienvidlatgalē varu!
Dienvidlatgales biedrības dodas pieredzes apmaiņā uz Norvēģiju

Trīs Dienvidlatgales biedrības –  Krāslavas rajona partnerība, Preiļu rajona partnerība, Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi” no 11. līdz 13. maijam piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā Norvēģijā, Hamēras (Hamar) pašvaldībā. Dienvidlatgales vietējo rīcības grupu projekta partneris - organizācija “Henric Johansson Konsult”  - Norvēģijā radīja programmu ar savu sadarbības partneru stāstiem par demokrātijas īstenošanu pašvaldībā, sabiedrības iesaisti un  rīcību ieviešanu ilgtermiņā. 

Biedrību pārstāvji iepazinās ar Hamēras pašvaldību, sabiedrības līdzdalības un iesaistes pieredzi, diskutēja par demokrātijas kultūru, un apmeklēja dažādas organizācijas, piemēram, Dabas skolu (Hamar Naturskole) un kultūras mantojuma baznīcas (Domkirkeodden) centru. Biedrību pārstāvji arī uzzināja gan, kā darbojas labdarības organizācija “Rotary club”, gan, kā biedrība “Street team HamKam” Hamērā palīdz un iesaista sabiedriskajā dzīvē atkarībās esošus cilvēkus. 

20. gadsimts kļuva par demokrātijas gadsimtu, taču, neraugoties uz tās šķietamo pašsaprotamību 21. gs., līdzās jēdzieniem brīvība, taisnīgums, otra cilvēka respektēšana u.c., cik bieži par to domājot, runājot kolektīvā vai ģimenes, draugu lokā, saprotam, ka šīs indivīda iespējas un demokrātijas kultūra  prasa arī nepārtrauktu darbību un  līdzdalību? Tikšanās un diskusijas Norvēģijā apliecināja, ka ikvienam no mums daudz vairāk jābūt atbildīgiem par savu novadu, reģionu, valsti, aktīvi jāiesaistās, jāpiedalās labvēlīgas, mūsdienīgas vides attīstībā.  Hamēras pašvaldības mēra vietnieks Knuts Fangbergets uzsvēra, ka pilsoniskā aktivitāte pašvaldībā ir augsta. Iedzīvotāji aktīvi piedalās sabiedriskajās apspriedēs, izsaka priekšlikumus. Piemēram, pašvaldības domes sēdes tiešsaistēm pieslēdzas līdz pat 4000 iedzīvotāju. Norvēģijas pieredze rāda, ka kopienas labā ir jāiegulda milzīgs darbs, un sabiedrības iesaiste, līdzdalības veicināšana un sadarbība ar iedzīvotājiem ir neatsverams ieguldījums nākotnē.

Savukārt biedrības “Street Hamkam” pieredzes stāsts Latvijas viesus pārsteidza un iedvesmoja. Sadarbībā ar  tuvākajām pašvaldībām, piesaistot sponsorus, biedrības futbola treneris palīdz alkohola vai narkotisko vielu atkarības jūgā esošajiem pašvaldības iedzīvotājiem, palīdz socializēties un integrēties sabiedrībā. Vienīgais noteikums šīm aktivitātēm, nākot uz treniņiem un spēlēm, cilvēkam jābūt “brīvam” no atkarības vielas. Protams, piedaloties sporta aktivitātēs, apbruņojoties ar pacietību un apzinoties, ka šāda iespēja nav brīnumlīdzeklis, bet tikai pašu atkarīgo vēlme uzlabot dzīvi, taču, kā uzsvēra "Street HamKam treneris" Kajs Kristiansens - ja pat vienu cilvēku izdodas atgriezt sabiedriskajā dzīvē, tas ir liels ieguvums.

"Bieži sabiedrībā brīvību un iespējas uztveram kā pašsaprotamu faktu. Šī brīža pasaules situācija liek apjaust, ka šī vērtība ir tik trausla, ja par to nerūpējamies. Demokrātija - tas ir process, ko jāveido nepārtraukti, sadarbojoties, mācoties, daloties un kopā radot", ar šādu atziņu pēc tikšanās ar Hamēras pilsētas mēra vietnieku dalījās Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība "Kaimiņi" koordinatore Inga Krekele.

 

Avots: Zane Ločmele, Krāslavas rajona partnerība

 

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.