Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Iekļaujoša ģimenes likumdošana – stratēģiska politikas veidotāju un sabiedrības uzrunāšana

14.02.2024 | Demokrātijas kultūra
Projekts: Iekļaujoša ģimenes likumdošana
Iekļaujoša ģimenes likumdošana –  stratēģiska politikas veidotāju un sabiedrības uzrunāšana

LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka” projekta “Iekļaujoša ģimenes likumdošana” mērķis bija skaidrot Dzīvesbiedru regulējuma trūkuma un grozījumu Satversmes 110. pantā negatīvo ietekmi uz sabiedrības saliedētību un nereģistrēto pāru ģimeņu sociālo un tiesisko aizsardzību. Lai to panāktu, “Mozaīka” īstenoja skaidrojošās kampaņas “Ikdienas šķēršļi” un “Sargāsim visas ģimenes”, kā arī veica tiesības aktu analīzi un sagatavoja priekšlikumus izmaiņām. Projekta mērķis ir sasniegts, tomēr nav īstenojusies Dzīvesbiedru, vēlāk Civilās savienības likuma pieņemšana. Tādēļ - šis bija jau septītais neveiksmīgais gadījums Partnerattiecību regulējuma pieņemšanā. No otras puses - Civilās savienības likums tika pieņemts divos lasījumos, kas ir vistālāk likumdošanas procesā nonākušais Partnerattiecību regulējums.

Lai mērķtiecīgi un stratēģiski uzrunātu lēmumu pieņēmējus un pārējo sabiedrību, “Mozaīkas” projektā tika īstenotas vairākas aktivitātes:

Tiesību aktu analīze un priekšlikumu sagatavošana. Veikta padziļināta tiesību aktu analīze dažādās ar nereģistrētu kopdzīvi saistītu jautājumu jomās, tostarp politikas dokumentu analīze. Veselības, mantiskie, sociālās aizsardzības un tiesiskās aizsardzības jautājumi ir visbiežāk minētie problēmu jautājumi, tādēļ tika veikta analīze par esošo tiesību aktu ietekmi uz nereģistrētajiem pāriem, kā arī izstrādāti nepieciešamie grozījumu priekšlikumi. Aktivitātes ietvaros tika veikta arī starptautiskās likumdošanas analīze un konsultācijas ar tiesību zinātņu ekspertiem, lai sniegtu priekšlikumus tiesību subjekta definēšanai. Tiesību aktu analīze un izmaiņu kopums tika izmantots komunikācijā ar politiķiem, politikas veidotājiem un citiem lēmumu pieņēmējiem, lai sniegtu ieskatu par kopējo situāciju Latvijā un Eiropā. Laika gaitā līdz Partnerattiecību regulējumam tiesību aktu analīze tika pilnveidota, un pašlaik kalpo kā ceļa karte Partnerattiecību regulējuma pilnveidei.

Kampaņa “Ikdienas šķēršļi”. Aktivitāšu kopuma ietvaros tika īstenotas divas galvenās aktivitātes: sociālais eksperiments un skaidrojošie video. Eksperimenta ietvaros tika izvēlēts viens viendzimuma pāris, kas ir ilgstošā kopdzīvē un vēlas reģistrēt savas attiecības. Eksperimenta gaitā pārim tika segti izdevumi, kas saistīti ar līgumu un pilnvaru izstrādi, segtas arī valsts nodevas. Šie izdevumi tika izmantoti, lai veiktu publisku komunikāciju par to, cik izmaksā līgumu un pilnvaru sagatavošana, lai pāriem būtu iespēja nodrošināt sociālo un tiesisko aizsardzību. Sociālā eksperimenta rezultātā tika pierādīts, ka notariālo aktu un pilnvaru ceļā pilnvērtīgu tiesisko, ekonomisko un sociālo aizsardzību nodrošināt nav iespējams. No sociālā eksperimenta rezultātiem tālāk tika izveidota kampaņa “Ikdienas šķēršļi”, kuras ietvaros tika izstrādāti pieci īsi video un vizuālie materiāli par sociālā eksperimenta rezultātiem un gūtajiem secinājumiem. Video piedalījās sabiedrībā pazīstami cilvēki kā televīzijas un ētera personība Baiba Sipeniece - Gavare, reperis Krivenchy, ētera personība Karmena Stepanova, mūziķis Ralfs Eilands, podkāsta “Pa kluso” vadītāja Laura Grēviņa, ētera personība Mārtiņš Spuris un dziedātāja Aija Vītoliņa – Freimane, kuri skaidroja savas ģimeniskās vērtības: piemēram, mīlestība, vienotība, empātija, savstarpēja cieņa u.c., tādējādi demonstrējot to universalitāti, neatkarīgi no dzimuma. Uzņemtajos video tika aktualizēta arī Civilā Savienības likumprojekta pieņemšanas nozīme ne tikai viendzimuma, bet visu ģimeņu aizsardzībai un kopējās sabiedrības labklājības paaugstināšanai. Video apskatāmi ŠEIT

Kampaņa "Sargāsim visas ģimenes". Kampaņas ietvaros tika izstrādāts vides reklāmas, kas vizualizēja galveno kampaņas ziņojumu “Sargāsim visas ģimenes!” uz 60 ekrāniem Rīgas pilsētā, vidēji tās redzot turpat 13 miljoniem skatītāju, kā arī vairāk kā 30 vizuālie materiāli un argumenti, lai ilustrētu dzīvesbiedru regulējuma nepieciešamību un argumentus, vienlaikus skaidrojot, ka Satversmes tiesas spriedumi nav ignorējami vai sagrozāmi. Tika arī skaidrota Satversmes grozījumu negatīvā ietekme, tiesību aktu lēmumu pieņemšanas process un Satversmes tiesas spriedumu izpildes process. Aktivitātes ietvaros tika rīkots arī kampaņas noslēguma pasākums - pikets pie Saeimas 2022. gada 26. maijā, kad pirmo reizi Saeimas darba kārtībā tika ielikts balsojums par Civilās Savienības likumprojektu trešajā lasījumā. Pasākuma laiks tika izvēlēts, lai sasniegtu maksimālo efektu kampaņas mērķa - visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības - sasniegšanā. Piketā piedalījās vairāki simti dalībnieku, un tā norise tika atspoguļota vairākos plašsaziņas līdzekļos.

Projekta laikā pieauga to iedzīvotāju līdzdalība skaits, kuri iesaistās pilsoniskajās aktivitātēs, lēmumu pieņemšanas procesos, kā arī tika veicināta to ticība personīgajai spējai ietekmēt lēmumu pieņemšanas procesus: portālā “manabalss.lv” iniciatīvai "Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību" tika savākti gandrīz 24 000 parakstu. Tomēr iniciatīva Saeimā netika virzīta tālāk. Projekta laikā tika izstrādāta Civilās savienības likums un tā pakotne, kurā LGBT un viņu draugu apvienībai "Mozaīka" bija nozīmīga un instrumentāla loma, tai skaitā arī tiesību aktu analīzei, kuras veikšanu atbalstīta Aktīvo iedzīvotāju fonds.

Projekts tika realizēts kā tieša un steidzama reakcija uz dzīvesbiedru jēdziena definēšanas virzību Saeimā un Tieslietu ministrijā, aktīvu diskusiju par Satversmes tiesas sprieduma Nr. 2019-33-01 izpildi, kā arī par Saeimā iesniegtajiem un virzītajiem grozījumiem Satversmes 110. pantā, kas tiešā veidā ierobežotu un diskriminētu viendzimuma pārus/ģimenes, veicinātu nelabvēlīgus apstākļus LGBT cilvēkiem un krasu viedokļu atšķirību sabiedrībā.

“Projektam bija būtiska ietekme uz Civilās savienības likuma virzību, jo līdzšinējais partnerattiecību regulējums nebija veiksmīgs, tomēr projekta ievaros bija iespēja stratēģiskāk uzrunāt politikas veidotājus un sabiedrību par regulējuma nepieciešamību. Laika gaitā 2023. gada nogalē Partnerattiecību regulējums tika pieņemts,” uzsver Kaspars Zālītis, kustības “Dzīvesbiedri” vadītājs.

Avots: biedrība "LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka""

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.