Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Izstrādātas rekomendācijas tehnisko palīglīdzekļu valsts atbalsta sistēmas uzlabošanai bērniem ar kustību traucējumiem

24.11.2023 | Demokrātijas kultūra
Projekts: Es un Tu, Mēs
Izstrādātas rekomendācijas tehnisko palīglīdzekļu valsts atbalsta sistēmas uzlabošanai bērniem ar kustību traucējumiem

Bērnu slimnīcas fonds nācis klajā ar projekta “Es un Tu, Mēs” ietvaros izstrādāto risinājumu plānu valsts atbalsta sistēmas uzlabošanai bērniem ar kustību traucējumiem, kas sagatavots, sadarbojoties ar jomas speciālistiem un vecākiem.

Pēdējos piecos gados BSF kopumā ir sniedzis atbalstu 179 bērniem ar kustību traucējumiem, turklāt lielākā daļa (ap 80%) no šiem bērniem atkārtoti saņem finansiālu atbalstu tehnisko palīglīdzekļu (turpmāk – TPL) iegādei, jo bērni aug, un katru gadu ir nepieciešams jauns, bērna individuālajiem parametriem atbilstošs palīglīdzeklis. Piecu gadu laikā BSF ir līdzfinansējis vai finansējis tehniskos palīglīdzekļus (visbiežāk ortozes, ortopēdiskos apavus) vairāk nekā 542 659 EUR apmērā.

“Kaut gan Latvijā pastāv valsts finansēts tehnisko palīglīdzekļu pakalpojums un pakāpeniski notiek tā uzlabojumi, situācijas, kad bērnu vecāki lūdz atbalstu nepieciešamo TPL iegādei, liecina par šī pakalpojuma nepilnībām. Daudzas problēmas saistītas ar TPL pakalpojuma nodrošināšanas procesa sadrumstalotību starp labklājības un veselības jomām. Teju divus gadus kopā ar valsts un nevalstiskajām organizācijām, tostarp, pacientu vecākiem esam veidojuši plānu, lai uzlabotu šo valsts atbalsta sistēmu. Nepieciešama labāka veselības un labklājības jomu pakalpojumu koordinācija un  integrācija, lai gan novērstu atsevišķu pakalpojumu dublēšanos, gan arī nodrošinātu akūti nepieciešamo palīglīdzekļu piešķiršanas pakalpojumu, kuru šobrīd nesedz neviena no pusēm,” skaidro Karīna Pētersone, projekta “Es un Tu, Mēs” vadītāja.

Projekta "Es un Tu, Mēs" ietvaros gan visas atbildīgās ministrijas (Labklājības ministrija, Veselības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija), gan Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrs, gan nozares eksperti (ārsti, asociāciju pārstāvji, TPL ražotāji), gan vecāki, kuru bērniem ir kustību traucējumi, piedalījās Bērnu slimnīcas fonda organizētajā diskusiju ciklā. Apkopojot secinājumus no diskusijām un paplašinātajām vecāku aptaujām, kā arī analītiskajiem materiāliem, izveidots “Tehnisko palīglīdzekļu sistēmas pilnveides un rekomendāciju plāns - bērnu ar kustību traucējumiem attīstības un iekļaušanas sabiedrībā nodrošināšanai – 2024.-2027. gadam”.

Plāns piedāvā rekomendācijas 10 galveno projekta gaitā identificēto problēmu risināšanai, un tajā tiek aprakstīti un shematiski attēloti septiņi risinājumi, no kuriem vairāki ir savstarpēji saistīti. 

“Piedāvātie sistēmiskie risinājumi prasa ieviešanas laiku, bet būtiski samazinātu grūtības un atvieglotu TPL saņemšanu bērnam ar kustību traucējumiem,” uzsver Pētersone. Rekomendāciju plāns ticis prezentēts visām atbildīgajām valsts iestādēm, un tās izteikušas gatavību strādāt pie risinājumu ieviešanas praksē.

Plāns lasāms šeit.

Avots: www.bsf.lv

 

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.