Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Monitoringa rezultāti: pietrūkst objektīva vērtējuma par cilvēkiem ar invaliditāti un iecietības pret dažādību

Monitoringa rezultāti: pietrūkst objektīva vērtējuma par cilvēkiem ar invaliditāti un iecietības pret dažādību

Cilvēki ar invaliditāti aizvien tiek novērtēti neobjektīvi, invaliditātes jēdzieni tiek izmantoti par lamu vārdiem, un sabiedrībā kopumā trūkst izpratnes un iecietības pret dažādību - tie ir būtiskākie secinājumi, ko Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijai SUSTENTO ļauj izdarīt sabiedrības attieksmes monitorings, kas veikts projekta "Zini, proti, dari - cilvēku ar invaliditāti tiesību aizsardzība” ietvaros laikā no 2020.gada rudens līdz 2022.gada rudenim.

Monitoringa gaitā tika apkopota informācija no dažādiem ziņu portāliem un sociālajiem medijiem – gan redakcionālais saturs, gan lasītāju komentāri par to. Pētījuma gaitā īpašu monitoringa veicēju uzmanību piesaistīja ziņu virsraksti, jo bieži vien tajos attieksme pret invaliditāti tiek pausta pat asāk nekā zem šī paša virsraksta sniegtajā informācijā.

Monitoringa laikā izkristalizējās vairākas tēmas, kas pauda sabiedrības kopējo attieksmi pret invaliditātes jautājumiem. Laikā, kad notika paralimpiskās spēles, daļa sabiedrības skaidri norādīja, ka šīs spēles nekādā gadījumā nav salīdzināmas ar olimpiskajām spēlēm. Komentāros parādījās pat doma, ka tie (cilvēki ar invaliditāti) taču nedara neko īpašu, salīdzinot viņu sniegumu, piemēram, ar ķiršu kauliņu spļaušanas sacensībām. Jo īpaši krasi šī nostāja parādījās brīdī, kad sportistiem tika izmaksātas prēmijas. Daudzi komentētāji uzskatīja, ka paralimpieši nav salīdzināmi ar olimpisko spēļu dalībniekiem. Šī situācija uzskatāmi parāda, ka daļa sabiedrība var izturēties samiernieciski, pat iecietīgi un pieņemoši pret kādu citu sabiedrības grupu, taču tā notiek tikai līdz brīdim, kamēr tiek skarti naudas jautājumi.

Ar invaliditāti saistīts process, kas sabiedrībā izraisīja plašu rezonansi un uzskatāmi parādīja sabiedrības attieksmi, bija arī deinstitucionalizācija, kuras ietvaros cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem pārcēlās no dzīves institūcijās uz dzīvi sabiedrībā – grupu mājās un dzīvokļos. Procesu sabiedrība atbalstīja, skaidri saprotot, ka dzīve institūcijā ir pielīdzināma dzīvei slimnīcā. Taču atbalsts deinstitucionalizācijai ievērojami saruka brīdī, kad kāda pašvaldība lēma iekārtot grupu māju vai dzīvokli kādā apdzīvotā vietā. Tas raisīja asus iedzīvotāju iebildumus par to, ka cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem nevar dzīvot blakus viņu bērnu skolām vai tuvu citu iedzīvotāju pulcēšanas vietām. No vienas puses, šī attieksme tika pamatota ar “rūpēm” par pašiem cilvēkiem – viņiem būtu labāk dzīvot prom no apdzīvotu vietu trokšņa, lai gan patiesībā šie komentāri slēpa bailes un nezināšanu, kas attiecīgi noveda pie vēlmes nodalīties no šīs cilvēku grupas.

Līdzīga veida pētījumu SUSTENTO veica savas darbības pirmsākumos, tiesa, tolaik tas aptvēra drukātos medijus, tāpēc datus tieši salīdzināt nav iespējams, jo publikācijas avīzēs un žurnālos nepieļāva lasītāju iespēju publiski paust savu attieksmi pret lasīto. Tāpēc šī brīža pētījums uzskatāms ne tikai kā novērtējums žurnālistiem, kuri ar savu darbu nereti vairo stereotipus par invaliditāti, bet arī ilustrē attieksmi zināmā sabiedrības daļa, kas ir aktīva sava viedokļa paušanā interneta komentāros.

“Protams,  šis pētījums nesniedz objektīvu vērtējumu par sabiedrības attieksmi pret invaliditātes jautājumiem kopumā, jo aptver nevis visu sabiedrību, bet tikai tās aktīvo daļu, kas publiski pauž savu viedokli internetā. Taču tas zināmā mērā uzrāda “temperatūru” sabiedrībā, parādot, ka mums visiem vēl ir daudz, ko darīt, lai izveidotu Latviju par patiešām iekļaujošu valsti, kurā visiem ir vienlīdzīgas tiesības un iespējas,” secina SUSTENTO valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.

Ar pilnu pētījumu var iepazīties šeit.

Avots: Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO.

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.