Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Pētījums: Latvijas lauku māju iekštelpās ir pesticīdi

Pētījums: Latvijas lauku māju iekštelpās ir pesticīdi

Latvijas Permakultūras biedrība un biedrība "Ekodizaina kompetences centrs” šogad piecus mēnešus veica pētījumu “Pesticīdi tavas mājas putekļos”, lai noskaidrotu, vai Latvijas lauku māju iekštelpu putekļos ir konstatējamas lauksaimniecībā lietotās ķīmiskās vielas. Analizētajos paraugos pētnieki atrada četrpadsmit dažādus pesticīdus, no tiem viena - tiakloprīda -  lietošana Eiropas Savienības valstīs kopš 2020. gada ir aizliegta. Lielākajā daļā paraugu tika konstatēti vairāk kā viens pesticīds, divos paraugos pat 8 pesticidi vienā paraugā.

Pesticīdus jeb augu aizsardzības līdzekļus lieto lauksaimniecībā, lai iznīcinātu kaitēkļus, slimības un iegūtu labākas ražas. Diemžēl pesticīdi var būt kaitīgi ne tikai nevēlamiem organismiem, bet arī cilvēkiem, un vējš tos var pārnest tālu no izmantošanas vietas. Cilvēki pesticīdu iedarbībai ir pakļauti trīs veidos – uzņemot ar pārtiku, ieelpojot vai tiem saskaroties ar ādu. 

Iekštelpās cilvēks pavada aptuveni 90% no sava laika - ir svarīgi, ka tur mēs varam justies droši. Pesticīdi iekštelpās var nokļūt četros veidos: līdz pat 30 % pesticīdu nepaliek uz lauka, kur tiek smidzināti – tie vai nu iztvaiko, vai arī vējš tos aiznes citur; lauksaimnieki pesticīdus iekštelpās ienes ar savu apģērbu vai apaviem; daļu no pesticīdiem cilvēki paši lieto iekštelpās – kad vēlas iznīcināt tajās esošos kaitēkļus; pesticīdi var iztvaikot no iekštelpās esošajām mēbelēm vai tekstilizstrādājumiem.

Pētījuma “Pesticīdi tavas mājas putekļos” laikā dažādos Latvijas novados – Talsu, Valmieras, Jelgavas, Limbažu, Kuldīgas, Dobeles, Cēsu, Rēzeknes, Saldus, Ventspils, Augšdaugavas, Tukuma un Valkas - 15 mājsaimniecībās tika ievākti 18 paraugi. Laboratorija šajos paraugos testēja 28 pesticīdu klātbūtni. Pētījums tika veikts AIF finansētā projekta “Lauku iedzīvotāju tiesību dzīvot kvalitatīvā vidē aizstāvība Latvijas KLP apstiprināšanas posmā” ietvaros.

“Pētījuma laikā 22% no paraugiem tika konstatēts tiakloprīds – pesticīds,  kas jau kopš 2020. gada februāra Eiropas Savienības valstīs ir aizliegts. Tiakloprīds ir neonikotinoīdu grupas savienojums, kas pieder insekticīdu klasei. Neonikotinoīdi tūlītēji iedarbojas uz insekta nervu sistēmu, to paralizējot, tādā veidā nogalinot,” stāsta Anna Lankovska, Ekodizaina kompetences centra pētniece, “Saskaņā ar VAAD mājaslapā pieejamo informāciju, krājumos esošā tiakloprīda izlietošana Latvijā  bija atļauta līdz 2020. gada beigām. Kā tas ir iespējams, ka laboratorijā šāda viela tika konstatēta?”

Analizētajos paraugos pētnieki konstatēja kopā četrpadsmit pesticīdu klātbūtni, no tiem četri atrasti vairāk kā trešā daļā paraugu: 72% gadījumu tika atrasts tebukonzols, 39% gadījumu - fluopirāms, 39% gadījumu - herbicīdu grupas savienojums MCPA, 33% no 18 paraugiem tika konstatēta piraklostrobīna klātbūtne. Vairumā paraugu tika konstatēts pesticīdu kokteilis -  vidēji 3, maksimums - 8 pesticidi vienā paraugā.
 
“Arī es pati piedalījos paraugu vākšanā savā dzīvesvietā,” stāsta Latvijas Permakultūras biedrības projektu vadītāja Ilze Mežniece, ”Mana dzīvesvieta ir teritorijā, kur saimnieko bioloģiski, tuvākais konvencionālās lauksaimniecības lauks ir tālāk kā kilometru. Liels bija mans pārsteigums un uztraukums, kad laboratorijas atskaitē ieraudzīju, ka no manas mājas ņemtajā paraugā ir konstatēti trīs pesticīdi, pie tam tādi, ko lieto tikai lauksaimniecībā. Ir pēdējais laiks ievērojami ierobežot sintētisko pesticīdu lietošanu, es gribu dzīvot drošā vidē!”

Epidemioloģiskie pētījumi liecina, ka dzīvošana intensīvi apstrādātas zemes tiešā tuvumā ir saistīta ar palielinātu vēža, spontāno abortu un dzimšanas anomāliju, kā arī kognitīvo traucējumu risku. Iedzīvotāji, kuri dzīvo tuvu ar pesticīdiem apstrādātām zemēm, uzrāda augstāku DNS bojājumu līmeni, oksidatīvo stresu un samazinātu holīnesterāzes aktivitāti. 

2021. gadā iniciatīvas Save bees and farmers (Glābiet bites un lauksaimniekus) ietvaros tika organizēta akcija Pesticide in our bedroom  (Pesticīdi mūsu guļamistabā). Šī projekta ietvaros tika analizēts 21 paraugs no 21 Eiropas Savienības valstīm. Vidēji paraugos tika konstatēta 8 pesticīdu klātbūtne. Augstākais rādītājs toreiz tika konstatēts paraugā no Beļģijas – 23 pesticīdi, bet viszemākais Maltā – 1 pesticīds. Kopumā 17 no 21 guļamistabas paraugos tika konstatēti pesticīdi, kuri var būr bīstami cilvēka reproduktīvajai sistēmai. Šajā pētījumā bija uzsvērta steidzama nepieciešamība aizstāt sintētiskos pesticīdus ar alternatīvām, kas nav ķīmiski.

Avots: http://www.permakultura.lv

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.