Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Viduslatgales pārnovadu fonds veicis pētījumu par sociāli izolētajiem iedzīvotājiem Preiļu un Līvānu novados

15.02.2022 | Demokrātijas kultūra
Projekts: Labdarības aplis
Viduslatgales pārnovadu fonds veicis pētījumu par sociāli izolētajiem iedzīvotājiem Preiļu un Līvānu novados

"Lai gan Viduslatgales pārnovadu fonds nav interešu aizstāvības organizācija, jūtam savu pilsonisko atbildību iestāties par sociāli mazāk aizsargātiem iedzīvotājiem, kuri ir izolēti trūkstošo pakalpojumu un nevienlīdzīgo iespēju dēļ. Tie ir ilga laika bezdarbnieki, it īpaši pirmspensijas vecumā vai ar invaliditāti, iedzīvotāji, kuri ilgstoši kopj savus radiniekus, ir piesaistīti mājas dzīvei, daudzbērnu ģimenes, it īpaši, viena vecāka ģimenes, ģimenes, kurās aug bērns invalīds vai kāds no pieaugušajiem ir ilga laika bezdarbnieks", tā fonda valdes locekle Evija Gurgāne.

Līdz šim fonds, lai noskaidrotu iedzīvotāju vajadzības Līvānu un Preiļu novados, uzzināja par sabiedrības vajadzībām no pilsoniskajām organizācijām, pašvaldības grantu konkursa projektu pieteicējiem un pašvaldību iestādēm, kas strādā ar pašvaldības teritorijas iedzīvotājiem. Aktīvo iedzīvotāju fonda stratēģiskais projekts ļāva veikt padziļinātu profesionālu pētījumu, kurā tika iegūts sociāli izolētu iedzīvotāju skatījums par savu situāciju un vajadzībām.

Pērnā gada augustā notika datu vākšana, bet decembrī bija gatavs pats pētījums. Tas atklāja, ka sarežģītās situācijas, kurās dažādu iemeslu dēļ ir nokļuvuši intervētie iedzīvotāji, ir atšķirīgas pēc to ilguma, rakstura un ietekmes smaguma, taču visus iepriekš minētos variantus apvieno tas, ka paradoksālā kārtā nenoteiktības, nestabilitātes situācijas kļuvušas ilgstošas. Citiem vārdiem: krīze nepāriet un nebeidzas. Sociāli izolēti cilvēki mēdz atrasties tādā kā “sasaluma zonā”, kur varbūt nav pārāk komfortabli, taču to viņi izjūt kā pieņemamāku situāciju nekā kaut kādas izmaiņas.

Šobrīd pētījums jau ir nosūtīts Preiļu un Līvānu novada domes struktūrvienībām – labklājības pārvaldēm, bāriņtiesām, attīstības plānošanas daļām, pagastu pārvaldēm, kā arī probācijas dienestu reģionālajām nodaļām, Nodarbinātības valsts aģentūras nodaļai. Ticams, ka pētījuma dati noderēs gan pašvaldības pakalpojumu sniedzējiem, gan interešu aizstāvjiem.

Ar pilnu pētījumu var iepazīties šeit.

Nākamajā gadā Viduslatgales pārnovadu fonda stratēģiskā projekta ietvaros tiks īstenoti informatīvi semināri Latgales pašvaldībās, lai dotu impulsu mērķtiecīgi organizētam labdarības darbam citās Latgales pašvaldībās. Pētījuma dati būs pamats, lai diskutētu par iespējām sasniegt sociāli izolētos iedzīvotājus un pēc iespējas amortizēt nevienlīdzīgās sociālās situācijas radītās sekas iedzīvotāju dzīvēs. "Citiem vārdiem, lai nepazaudētu vienu daļu mūsu kopienas cilvēku uz visiem laikiem, jo šobrīd var runāt nevis par “zaudētajām paaudzēm”, bet “zaudētajiem līdzcilvēkiem” sabiedrībā", uzsver E.Gurgāne.

 

Avots: Viduslatgales pārnovadu fonds

Notikumi

i

Piesakies jaunumiem!

Nepalaid garām aktualitātes un saņem noderīgu informāciju savā e-pastā.